Siła Reputacji: 1
Admin is a glorious beacon of light; 4%Admin is a glorious beacon of light, 4%Admin is a glorious beacon of light, 4%
Domyślnie Barcelona górą w Gran Derbi!

Barcelona górą w Gran Derbi!

"El Clasico" dla Barcelony! "Duma Katalonii" pokonała na Camp Nou Real Madryt 2:1 i zrobiła poważny krok w kierunku mistrzostwa Hiszpanii. Spotkanie obfitowało w żółte kartki, sędzia Antonio Mateu dyscyplinował w ten sposób piłkarzy aż 11 razy.

Widok zawodników w tunelu żartujących i przybijających piątki, mógł zdziwić tych wszystkich, którzy pamiętają jeszcze czasy batalii katalońsko-madryckich. Czasy gdy Jose Mourinho prowadził swoją wojenną grę a zawodnicy skakali sobie do gardeł i wzajemnie obrażali, bezpowrotnie minęły.

Dziś walka jest toczona głównie na boisku. I o ile w dawnych czasach sprowadzano te mecze do pojedynku Leo Messiego z Cristiano Ronaldo, to dziś nie są to już indywidualne potyczki, ale starcia ofensywnych tercetów. Bale - Benzema - Cristiano czyli BBC kontra Messi - Neymar - Suarez, być może najlepsza ofensywna trójka świata.

W tym roku ta druga formacja jest znacznie skuteczniejsza (przed meczem prowadzili w bramkch 29:15). Również dlatego Barcelona przystępowała do meczu w roli faworyta. Ale to Real wyglądał nieco lepiej. Może dlatego, że zawodnicy Carlo Ancelottiego grali o posadę trenera. 2 miejsce w lidze i awans w słabym stylu do ćwierćfinału Ligi Mistrzów to zbyt mało dla madryckiej publiczności.

Dlatego Ancelotti pokręcił tylko głową gdy Cristiano Ronaldo strzelił w poprzeczkę i gdy chwilę później Isco strzelił minimalnie obok słupka bramki Claudio Bravo. I w końcu gdy Leo Messi dośrodkował w 19. minucie do Jeremy'ego Mathieu a Francuz strzałem głową pokonał Ikera Casillasa.

Ciekawe, że jeszcze przed spotkaniem spekulowano czy 32-letni obrońca z Francji zagra. Prasa pisała, że trwa walka o postawienie na nogi Sergio Busquetsa, etatowego środkowego pomocnika. Gdyby się udało, na środku obrony zagrałby prawdopodobnie Javier Mascherano. Ostatecznie Busquets usiadł jedynie na ławce (pojawił się na boisku w końcówce), Mathieu wyszedł w pierwszym składzie i skradł serca fanów z Barcelony. Miał swoje 5 minut. Dosłownie. Chwilę po strzelonej bramce świetnie zablokował strzał Marcelo, a za chwilę znakomitym wślizgiem powstrzymał szarżującego Karima Benzemę. Gdyby dodać do tego, że mógł strzelić też samobója, to trzeba napisać, że ten obrońca kupiony z Valencii za 20 milionów euro (jest najdroższym na świecie obrońcą, który skończył 30 lat), był wszędzie tam gdzie coś się działo.

Real otrząsnął się jednak i w końcu doprowadził do wyrównania. Mimo, że powinien stracić bramkę. W 31. minucie Neymar znalazł się przed pustą bramą, ale sam był niezwykle zaskoczony tą okazją i właściwie podał do Casillasa. Dokładnie 23 sekundy później goście wyrównali. Konkretnie Cristiano Ronaldo, który wykończył świetną akcję Luki Modricia i Benzemy. Zwłaszcza asysta Francuza piętą była niezwykłej urody.

Dla Cristiano była to już 15 bramka w El Clasico. Dzięki temu wyrównał wynik Raula Gonzaleza i awansował na trzecie miejsce w klasyfikacji wszech czasów. Oczywiście prowadzi tu Messi (21) przed Alfredo Di Stefano.

Piłkarze Carlo Ancelottiego mogli schodzić do szatni z prowadzeniem, tuż przed przerwą swojej okazji nie wykorzystał Gareth Bale. A kolejną okazję miał chwilę po przerwie. W 49. minucie przed szansą stanął Benzema. Znakomicie spisał się Claudio Bravo, który sparował piłkę po uderzeniu Francuza z jedenastu metrów.

Pod koniec meczu na boisku pojawił się Xavi Hernandez, dla którego prawdopodobnie były to ostatnie Gran Derbi. Tym samym kończy się pewna epoka w historii futbolu. Było to już w momencie, gdy Barcelona prowadziła 2:1. Bo w 56. Minucie Luis Suarez dał gospodarzom prowadzenie. Urugwajczyk po słabym początku już chyba ustabilizował swoją pozycję jako regularnego strzelca goli.

Od tego momentu Barcelona dość regularnie stwarzała sobie okazje do strzelenia gola, ale żadnej nie była w stanie wykorzystać.

Po tej wygranej FC Barcelona ma na swoim koncie sześćdziesiąt osiem punktów i już o cztery wyprzedza drugi Real Madryt. Cztery punkty mniej ma Valencia, a "oczko" mniej na swoim koncie mają aktualni jeszcze mistrzowie Hiszpanii. Zatem walka o końcowy triumf jeszcze się nie zakończyła. Do końca sezonu zostało dziesięć kolejek.

FC Barcelona - Real Madryt 2:1 (1:1)
Bramki: Jeremy Mathieu 19, Luis Suarez 56 - Cristiano Ronaldo 31

FC Barcelona: Claudio Bravo - Jordi Alba, Jeremy Mathieu, Gerard Pique, Dani Alves - Andres Iniesta (80-Xavi Hernandez), Javier Mascherano, Ivan Rakitić (76-Sergio Busquets) - Neymar (85-Rafinha), Luis Suarez, Lionel Messi.

Real Madryt: Iker Casillas - Marcelo, Sergio Ramos, Pepe (73-Raphael Varane), Daniel Carvajal - Isco (80-Jese Rodriguez), Toni Kroos, Luka Modrić (88-Lucas Silva) - Cristiano Ronaldo, Karim Benzema, Gareth Bale.